Ženske in mladi, odločimo o naši prihodnosti
Tanja Fajon, Dominika Švarc Pipan in Neva Grašič so danes ženske in mlade pozvale, da se udeležijo volitev in da s svojo odločitvijo oblikujejo prihodnost z nadaljnjim bojem za enakost. “Za to potrebujemo napredno evropsko večino, ki pravic ženske, mladih, manjšin in ranljivih nikoli ne bo postavljala pod vprašaj, ampak se bo zanje kot vedno doslej odločna borila,” je povedala Tanja Fajon.
“To ni imaginarni boj, to je boj za dostojno bivanje, delovna mesta, enak dostop do izobraževanja, delovnih mest, enakega plačila, zdravja in osebne varnosti, ekonomske stabilnosti in zastopanosti na mestih odločanja” je ob tem povedala Neva Grašič, mladinska aktivistka in nekdanja podpredsednica mladih evropskih socialistov. Kot je še dodala, se “neenakost še vedno predstavlja kot konflikt med moškimi in ženskami. A vendar gre predvsem za konflikt med ženskami in državo, med ženskami in javnimi politikami. Še več, gre za konflikt med ženskami in kapitalom.”
Tanja Fajon je ob tem izrazila zaskbljenost zaradi globalne situacije na področju odpralvjanja neenakosti in pravic žensk ter odrinjenih družbenih skupin. “Očitno smo napredne sile, s svojimi standardi varovanja človekovih pravic, okolja in potrošnikov moteč faktor v igri tistih, ki hočejo svet brez pravil in brez zaščite. Da lahko brez ovir zgradijo svet v skladu s svojimi geopolitičnimi interesi.“
Da je Slovenija pri uveljavljanju enakopravnosti žensk v družbi lahko zgled večini držav na svetu, je opozorila dr. Dominika Švarc Pipan, ki je še dodala, da “globalno težavo predstavlja dejstvo, da je že več kot 10 let tega, kar je v EU ton reševanju preostalih izzivov v zvezi z enakostjo spolov prevzela EPP na ravni EU in v dobršni meri tudi na ravni držav članic.“ Socialni demokrati, ravno obratno, že vrsto let poudarjamo pomen enakopravnosti žensk in enakosti med spoloma, ženske so namreč še vedno plačane slabše kot moški, neplačanega dela, ki ga opravijo, pa je še zelo veliko.
Ob zaključku tiskovne konference so se kandidatke strinjale, da so vsake volitve pomembne, da se tokrat zdi, da je pred nami usodno razpotje. Smo pred dilemo: odločitev za konservativce, ki Evropsko unijo vodijo in obvladujejo več kot desetletje, obeta status quo, premalo odločno unijo, nesposobno akcije in ukrepanja pred nujnimi izzivi. Ta status quo vodi v nadaljevanje počasnega razpadanja povezave. Druga možnost: vzpon populističnih in suverenističnih sil utegne to razpadanje pospešiti, ker obljubljajo močnejše nacionalne države in rahljanje povezave, stil vladanja takšnih sil pa milo rečeno kaže jasne avtoritarne težnje. Tretja možnost je odločitev, da gremo naprej. Socialna demokracija, progresivna (napredna) sila, hoče v Evropi korenite spremembe, a vztraja na tem, da lahko skupaj bolje uresničimo jasne izzive pred nami.