Delovni obisk Socialnih demokratov na Ptuju in njegovi širši okolici
Vodstvo SD na čelu s predsednikom in ministrom mag. Dejanom Židanom, ostalimi strankinimi ministri in poslanci ter glavnim tajnikom SD Dejanom Levaničem z ekipo s centrale stranke, je bilo v ponedeljek, 13. aprila na celodnevnem obisku Ptuja in njegove širše okolice. Med drugim so obiskali vodstvo Mestne občine Ptuj ter zavode, društva in podjetja v regiji, sodelovali na javnem omizju o socialnem pojetništvu, ob zaključku delovnega obiska pa je na Ptuju potekalo še srečanje s člani stranke. Vodstvo stranke se je na ptujski občini srečalo z županom Miranom Senčarjem in direktorico občinske uprave Vlasto Stojak, skozi ves dan pa so zvrstili obiski poslancev in ministrov ter državnih sekretarjev iz vrst SD v različnih zavodih in podjetjih ter ostalih okoliških občinah širše ptujske regije.
Kot je povedal predsednik SD Dejan Židan, obisk sodi med njihove redne aktivnosti v regijah, v okviru katerih se seznanijo z informacijami in konkretnimi težavami iz okolja, ob tem pa jim tudi sami posredujejo informacije, ki so koristne za lokalne skupnosti. Tudi na Ptuju so se pogovarjali o gospodarskih razmerah v regiji in na ravni države ter o nekaterih razvojnih projektih. “Ptujski župan nas je seznanil s težavami zaradi počasne sanacije brežine reke Drave po naravni ujmi leta 2012, prav tako s težavami zaradi razpoke obzidja na Ptujskem gradu. Obljubili smo, da bomo o tem odgovorne v Ljubljani tudi povprašali in skušali občini pri tem tudi pomagati,” je v izjavi za medije dejal predsednik SD.
Med drugim je številčna ekipa SD obiskala območno službo Zavoda za zaposlovanje, Znanstveno-raziskovalno središče Bistra, Varstveno delovni center Sožitje, Dom upokojencev Ptuj in podjetje MZK Elektro ter vinogradniško-turistično kmetijo Arnečič in strelišče Apače. Popoldne je v Grand hotelu Primus na Ptuju potekal še posvet o socialnem podjetništvu z ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anjo Kopač Mrak ter gosti, ministri, državni sekretarji in poslanci pa so čez dan obiskali še občine Dornava, Cirkulane, Hajdina, Kidričevo, Markovci in Videm.
Med veliki težavami kmetov na območju ptujsko-dravskega polja je tudi dejstvo, da živijo na vodovarstvenem območju, kar omejuje njihove aktivnosti in zaradi česar so februarja pripravili tudi protestni shod. Predsednik SD in kmetijski minister Židan je spomnil, da so se nedavno srečali tudi s kmeti iz te regije, kjer so ti izrazili pobudo za uvedbo avstrijskega sistema. “Gre sicer za področje, ki ga pokriva ministrstvo za okolje in prostor, vendar upam, da se bomo dogovorili za to smer, ki sicer prav tako ima nekaj plusov in minusov,” je dejal Židan in dodal, da bodo nekatere težave reševali tudi individualno.
Socialno podjetništvo po besedah ministrice za delo dr. Anje Kopač Mrak ni zgolj možnost zaposlovanja socialno najbolj ranljivih. Kot je dejala na posvetu o socialnem podjetništvu na Ptuju, gre namreč predvsem za način poslovanja in ustvarjanje dodane vrednosti, ki se deli na nekoliko drugačen način kot v klasičnih podjetjih. Ministrstvo za delo je vse od leta 2011, ko je bil zakon o socialnem podjetništvu sprejet, bdelo nad tem področjem in po mnenju ministrice Kopač Mrak v času prejšnje vlade delalo zelo veliko.
Dokaz za to je po njenem tudi podatek, da je bilo pred njenim nastopom na ta položaj ustanovljenih šest socialnih podjetij, ob koncu lanskega leta jih je bilo že 62. Kot je dejala ministrica Kopač Mrak, sta bila za razvoj socialnega podjetništva zelo pomembna sprejem strategije razvoja do leta 2016 ter priprava programa ukrepov za spodbujanje tega področja. “Za najbolj pravilno pa se je pokazalo, da smo se iz pisarne preselili na teren ter reševali težave tam, kjer je do njih prišlo,” je dejala ministrica iz vrst SD.
Ob nastajanju aktualne vlade so po njenem veliko govorili tudi o tej tematiki in se dogovorili, da področje selijo pod okrilje gospodarskega ministrstva, ker ne želijo v središče postavljati zgolj zaposlovanja ranljivih skupin. “Če želimo, da to področje postane del gospodarske pobude v Sloveniji, potem mora to biti del ministrstva, ki skrbi za razvoj podjetništva,” je dejala ministrica Kopač Mrak, ki se ji še bolj pomembno zdi dejstvo, da so socialno podjetništvo umestili tudi na raven vlade in imenovali posebnega državnega sekretarja. Ob tem je še poudarila, da je sedanji trenutek pomemben tudi zaradi dejstva, da se začenja nova finančna perspektiva, v kateri bodo bolj kot gradnja zidov pomembni izzivi razvoja vsebin z velikimi multiplikativnimi učinki na področju višje stopnje zaposlenosti.
Vlada si je zato v koalicijski pogodbi med devetimi ključnimi strateškimi projekti kot enega od pomembnih izbrala prav spodbujanje socialnega podjetništva in zadružništva ter tako z državnimi kot evropskimi sredstvi vse sile usmerila v pospešitev tega razvoja. Povezovati se se začeli tudi z občinami, saj prav tam nastane večina pobud. Krovno strategijo, ki je bila doslej zastavljena do leta 2016, bodo po Slapnikovih besedah podaljšali do leta 2025, medtem pa bodo vzpostavili finančne mehanizme, ki bodo omogočali dostop do sredstev za razvoj socialnega podjetništva, ter podporno okolje z ustreznim mentorskimi programi.
Galerijo fotografij delovnega obiska SD si lahko ogledate na povezavi: http://skrci.me/jrzcd