Evropski parlament sprejel akcijski načrt za boj proti terorizmu
Evropski parlament je na nedavnem plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo, ki ostro obsoja nedavne teroristične napade in EU institucije in države poziva h okrepitvi sodelovanja za povečanje varnosti evropskih državljanov. Poslanke in poslanci smo v njej močan poudarek namenili izkoreninjanju vzrokov, ki vodijo v terorizem z večjim vlaganjem naporov v izobraževalne programe, spodbujanje integracije, socialne vključenosti, dialoga, enakosti, strpnosti, razumevanja med različnimi državami in religijami, kot tudi programov za rehabilitiacijo. V Evropskem parlamentu smo izključili tudi vsako možnost spreminjanja schengenskih pravil. Države EU smo namesto tega pozvali, naj bolje izkoristijo obstoječe sisteme, ki že omogočajo med drugim tudi občasno preverjanje dokumentov. Boj proti terorizmu zahteva celovit pristop z mešanico notranjih in zunanjih ukrepov, posebej z vzpostavijo sistema za izmenjavo informacij in podatkov med obveščevalnimi službami in okrepitvijo pravosodnega sodelovanja.
S sprejemom resolucije smo veliko dosegli tudi glede načrtovane uvedbe EU evidence podatkov o letalskih potnikih (EU PNR), posebej v zahtevi, da Evropska komisija na novo določinamen in dolžino hrambe podatkov, na kar je opozorilo tudi evropsko sodišče ob razsodbi o direktivi o hrambi podatkov. Prav nobenih dokazov ni za to, da čezmejna izmenjava PNR dejansko pomaga preprečiti teroristične napade. To, da iz vsakega potnika delamo potencialnega terorista, zagotovo ni rešitev. Socialisti in demokrati bomo na EU PNR sistem pristali le, če bo ta uporabno orodje v boju proti terorizmu in ne bo ogrozil naših svoboščin in demokracije.
Evropa ne more biti talka strahu in napetosti. Če bo premagal strah, so teroristi zmagali. Če bomo v Evropi brezglavo sprejemali nove varnostne ukrepe, bomo pravzaprav ogrozili tisto, za kar smo se borili desetletja, svobodo gibanja, svobodo zasebnosti, svobodo dostopa do interneta in še kaj. V boju proti terorizmu je potrebno okrepiti sodelovanje s tretjimi državami, tudi preko mednarodne razvojne pomoči. V oči bode dejstvo, da organi pregona izmenjajo zgolj polovico informacij in da je sodelovanje skupaj s pristojnimi agencijami nezadovoljivo. Več denarja mora Evropa nameniti tudi za boj proti verski deradikalizaciji. Znotraj S&D skupine smo ustanovili posebno delovno telo za boj proti terorizmu. V njem, ki mu sopredsedujem, sodelujemo poslanci vseh pristojnih odborov. Naš cilj je pripraviti lastna priporočila, ki bodo služila Evropski komisiji pri pripravi skupnih ukrepov v boju proti terorizmu. Ta namreč objavo svežnja protiterorističnih ukrepov napoveduje maja.
Po napadih v Parizu moramo okrepati hitro in odločno, a naši ukrepi morajo biti dobro premišljeni. EU vrste že sprejetih ukrepov danes namreč ne izvaja, agenciji, kot sta Europol in Eurjust, bi morali bolje uporabiti. Zavedati se moramo dejstva, da tudi najbolj napredni sistem izmenjave podatkov o letalskih potnikih ne bo odpravil terorističnih grożenj. Evropske vlade smo zato skupaj z Evropsko komisijo še pozvali, naj spodbujajo resnično skladno in celovito skupno zunanjo politiko do reševanja napetosti na kriznih žariščih, kot so v Nigeriji, Siriji, Libiji, Iraku in na Bližnjem vzhodu.
“Boj proti terorizmu mora biti celovit in mora nujno nasloviti vzroke, ki vodijo v skrajno vedenje,” je ob glasovanju o protiterorističnih ukrepih in poročilu agencije CIA v Evropskem parlamentu poudarila evropska poslanka in podpredsednica Socialistov in demokratov Tanja Fajon (S&D/SD).
“V Evropskem parlamentu smo danes naredili pomembna koraka za zaščito temeljnih pravic in svoboščin Evropejcev. Evropski komisiji in državam članicam smo poslali jasno sporočilo, da moramo več naporov vložiti v izvajanje obstoječih ukrepov in oceniti njihovo uspešnost. Okrepiti moramo politični dialog z verskimi skupnostmi in se tesneje povezati v boju proti terorizmu, posebej ko gre za vprašanja socialne vključenosti in deradikalizacijo mladih. Okrepiti moramo sodelovanje s tretjimi državami, tudi preko mednarodne razvojne pomoči. Dejstvo je, da organi pregona izmenjajo zgolj polovico informacij in da je sodelovanje skupaj s pristojnimi agencijami nezadovoljivo.
Pripravo svežnja protiterorističnih ukrepov, ki ga bo Evropska komisija objavila predvidoma maja, bomo Socialisti in demokrati pozorno spremljali v okviru posebne delovne skupine za boj proti terorizmu. Ustanovili smo jo za pripravo lastnih priporočil, ki naj bi služila komisarjem,” je poudarila sopredsedujoča delovne skupine Tanja Fajon. “Poslanke in poslanci smo danes odločno obsodili tudi grozljive prakse zasliševanj, ki jih je v programu skrivnih pridržanj in izrednih izročitev na evropskih tleh uporabljala ameriška varnostno obveščevalna agencija CIA. Od evropskih vlad smo zahtevali takojšnjo in neodvisno preiskavo,” je še dodala Fajonova.