Minister Židan po srečanju s kitajskimi partnerji: Sodelovanje med Slovenijo in Kitajsko raste, izvoz hmelja je letos zgodba o uspehu
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je minister mag. Dejan Židan sprejel namestnika kmetijskega ministra LR Kitajske Chen Xiaohua. Sogovornika sta izpostavila odlično sodelovanje med državama, ki že daje rezultate. “Gospodarsko sodelovanje poteka zelo dobro, izmenjava se povečuje, pričakujemo pa krepko povečanje v prihodnje,” je po srečanju dejal slovenski minister Židan. Ob tem je še izpostavil, da je letos zgodba o uspehu izvoz slovenskega hmelja, saj je v samo prvih treh mesecih Slovenija letos na Kitajsko izvozila za skoraj milijon evrov hmelja, medtem ko je v celem lanskem letu izvoz hmelja dosegel približno 600.000 evrov.
Slovenija po besedah ministra Dejana Židana sodelovanje s Kitajsko ocenjuje kot zelo dobro. Pri tem je posebej izpostavil mehanizem 16 + 1, ki ga združujejo države vzodne in srednje Evrope ter Kitajska, na področju gozdarstva pa ga vodi prav Slovenija. Minister se je po srečanju v izjavi za medije namestniku kitajskega ministra za kmetijstvo zahvalil, da je Kitajska omogočila hiter postopek pridobivanja dovoljenje za izvoz mlečnih proizvodov, ki so jo nedavno dobile 4 mlekarne za skupaj 5 obratov. Židan je povedal, da se bodo prvi izvozi mlekarn dogodili že ta mesec in pri tem dodal, da je letošnji uspeh izvoza slovenskih produktov na Kitajsko hmelj, ki smo ga izvozili v vrednosti milijona evrov, medtem ko je v lanskem letu izvoz hmelja dosegel približno 600.000 evrov.
“Trenutno potekajo dogovori za pridobitev uvoznih dovoljenj na področju rib in ribjih proizvodov, perutnine in perutninskih proizvodov, svinjine ter proizvodov iz svinjine ter medu in čebeljih proizvodov”, je pojasnil Židan. Po besedah ministra so na kitajskem tržišču zaznali interes tudi za mlevske proizvode, oljčno olje in vino, uvozna dovoljenja pa za živila rastlinskega izvora niso potrebna. Državi bosta krepili sodelovanje na vseh področjih še naprej, potekajo pa tudi priprave na obisk slovenske politično – gospodarske delegacije na kmetijskem sejmu na Kitajskem, ki se bo odvijal novembra letos, ob robu katerega bo potekalo tudi 3. srečanje kmetijskih ministrov držav 16+1.
Namestnik kitajskega ministra za kmetijstvo Chen Xiaohua je izjavi za medije poudaril, da slovenski kmetijski izdelki na Kitajskem uživajo velik ugled. Na kitajskem imajo zahtevno tržišče, kjer je konkurenčnost odvisna od izbire potrošnika. Po njegovih besedah so slovenski izdelki visoko kakovostni t.i. zeleni, zato je po njegovih besedah na tem področju veliko potenciala. Želijo pa si tudi, da bi se kakovostni kitajski proizvodi pojavili na slovenskih trgovskih policah.
“Pri izvozu kitajskih kmetijskih izdelkov na slovensko tržišče bomo spodbujali blagovno izmenjavo, saj bodo v le tako spoznali okus in navade slovenskega potrošnika,” je povedal Chen Xiaohua. Glede nadaljnjega sodelovanja med državama je namestnik ministra Chen dejal, da je prvenstvena naloga skupnega delovnega mehanizma 16+1 določiti prednostna področja in naloge. “Kitajska od skupnega sodelovanja skozi mehanizem 16+1 pričakuje dobro sodelovanje s Slovenijo tudi na področju raziskav v kmetijstvu,” je dodal Chen Xiaohua. Po besedah Chen Xiaohua pa bo Kitajska ponudila sodelovanje tudi pri udeležbi Slovenije na kmetijskem sejmu novembra letos.