Ministri iz vrst SD skupaj na regijskem obisku Vlade RS na Koroškem
Ministrica dr. Anja Kopač Mrak se je v okviru obiska Vlade RS na Koroškem sestala z direktorji socialno varstvenih zavodov in zavoda za zaposlovanje. Ministrica Kopač Mrak je direktorjem predstavila ključne cilje reorganizacije centrov za socialno delo. Pri tem je poudarila, da ne bo šlo za ukinjanje centrov za socialno delo, manjši centri bodo izpostave, saj je cilj centre še bolj približati ljudem in ne obratno. Več naj bi bilo tudi terenskega dela. Ministrica je izpostavila tudi nujnost regijskega povezovanja centrov. Na področju socialnih pravic želimo vzpostaviti sistem informativnih izračunov, je poudarila ministrica, kar pomeni, da bi bili upravičenci avtomatično vsako leto obveščeni o pravicah oziroma prejemkih, ki jim glede na svoj ekonomsko socialni položaj pripadajo. Skratka cilj ministrstva je poiskati rešitve za uvedbo informativnega računa, poenostavitev postopkov in razbremenitev centrov. Te spremembe bi predvidoma uvedli v prihodnjem letu, zakonodajne spremembe pa bi morale biti sprejete že v letošnjem letu.
Ministrica dr. Anja Kopač Mrak se je na centru za socialno delo pogovarjala tudi z občankami in občani in prisluhnila njihovim težavam. Delovni obisk na Koroškem je ministrica nadaljevala v Domu starejših občanov v Slovenj Gradcu in z obiskom Regionalne razvojne agencije za Koroško.
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan se je v okviru obiska na Koroškem najprej ogledal kmetijo Hinko Rotovnik (Kmetija Bauh) v Otiškem vrhu. Kmetijo vodi mladi prevzemnik, ki je ministru predstavil težave, s katerimi se je soočal pri prevzemu kmetije. Minister mu je podrobno razložil vse možne rešitve in ukrepe, ki jih tovrstnim lastnikom kmetij ponuja MKGP. Minister Židan se je nadaljne srečal s predstavini Kmetijsko gozdarske zbornica Slovenije – kmetijsko svetovalno službo, izpostava Slovenj Gradec, kjer je tekla beseda v glavnem o subvencijski kampanji, ki pravkar poteka in o zbirnih vlogah, ki jih kmetje vlagajo na Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Minister Židan si je nato ogledal tudi višinko kmetijo Zinke Gostečnik (Domačija Pri Šaši) v Podgorju pri Slovenj Gradcu. Kmetija ima težave, ker njihove površine segajo tudi na vodovarstvena območja. Ob koncu obiska se je minister z delegacijo ustavil tudi na kmetiji Jerneja Dihpol v Prevaljah, kjer mu je lastnik, mladi prevzemnik predstavil svojo novo žago in dan zaključil na posvetu z gospodarstveniki in predstavniki nevladnih organizacij in koroškimi župani.
Minister za obrambo Janko Veber je v okviru delovnega obiska Vlade Republike Slovenije na Koroškem najprej obiskal izpostavo Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje v Slovenj Gradcu, Regijski center za obveščanje ter Izpostavo Inšpektorata Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Ministrstvo za obrambo na območju Koroške nima več stacionarnih enot ali poveljstev Slovenske vojske, delujejo pa tri organizacijske enote, in sicer prej omenjeni izpostavi s prostori v Slovenj Gradcu in pisarna Uprave za obrambo Celje v Dravogradu.
Predstavniki vseh treh organizacijskih enot so ministru predstavili njihovo organiziranost in ključne naloge vsakega področja, predstavili pa so mu tudi delovanje regijskega centra za obveščanje. V okviru sil za zaščito, reševanje in pomoč na Koroškem delujejo štiri gasilske zveze, v katerih je združenih 32 prostovoljnih gasilskih društev, poklicna gasilska enota na Ravnah na Koroškem, tri gasilske enote širšega pomena, gorsko-reševalni postaji, regijske in občinske enote Civilne zaščite ter ostale enote, kot so kinologi, potapljači in strokovnjaki za neeksplodirana ubojna sredstva.
Kot je ob obisku povedal vodja Izpostave Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje Alen Matijevič, v zadnjih dveh letih na tem območju beležijo še enkrat več različnih nesreč in intervencij. Pri tem je še posebej spomnil na posledice poplavnega vala na Dravi ter odpravljanje posledic žleda, v kar so bile vključene vse razpoložljive sile za zaščito in reševanje na tem območju. Pomembno vlogo na področju zaščite, reševanja in pomoči predstavljata tudi Splošna bolnišnica Slovenj Gradec in Zdravstveno-reševalni center Koroške, ki s svojim dispečerskim centrom na Ravnah pokriva celotno področje Koroške.
Minister Veber je obisk nadaljeval v Dravogradu, kjer se je srečal z zaposlenimi v Upravi za obrambo Celje, ki naloge opravljajo v pisarni v Dravogradu, ter se je v nadaljevanju sestal z županjo Občine Dravograd Marijano Cigala, direktorico Upravne enote Dravograd Dominiko Knez ter poslancem in podpredsednikom Odbora za obrambo Državnega zbora Benediktom Kopmajerjem. Na srečanju so se pogovarjali o problematiki nekaterih nepremičnin na tem območju, ki jih upravlja Ministrstvo za obrambo, gre po večini za objekte in zemljišča nekdanjih stražnic. Skupaj so si tako ogledali nekdanjo stražnico na Košenjaku, ki naj bi jo prenesli v upravljanje Občine Dravograd, ki je zanjo zainteresirana.
Minister Veber se je kasneje v Radljah ob Dravi srečal še z županom Alanom Bukovnikom. Skupaj so si po pogovorih in predstavitvi problematike s področja urejanja nepremičnin ter s področja učinkovitega delovanja ob naravnih in drugih nesrečah ogledali potek gradnje novega prostovoljnega gasilskega doma ter se seznanili z opremljenostjo in usposobljenostjo tamkajšnjih gasilcev. V nadaljevanju obiska se je minister Veber udeležil skupnega vladnega srečanja – Regionalni razvojni dialog za Koroško, ki je potekalo v družbenem domu na Prevaljah.