Ministrstvo pod vodstvom dr. Anje Kopač Mrak postavilo temelje za razvoj socialnega podjetništva
Ministrica dr. Anja Kopač Mrak je sodelovala na posvetu o spodbujanju razvoja socialnega podjetništva, zadružništva, kreativnih industrij in ekonomske demokracije. Posvet je odprl predsednik vlade dr. Miro Cerar, na njem pa sta poleg ministrice sodelovala tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in državni sekretar Tadej Slapnik.
S posvetom se začenja realizacija vladnega projekta “Spodbujanje razvoja socialnega podjetništva, zadružništva in ekonomske demokracije”. Po posvetu bo oblikovana operativna projektna skupina, ki jo bo vodil državni sekretar v Kabinetu predsednika vlade, pristojen za socialno podjetništvo, Tadej Slapnik. V projektni skupini bodo predstavniki sedmih ključnih ministrstev ter predstavniki sektorjev socialne ekonomije: socialnih podjetij, zadrug, kreativnih industrij, podpornega okolja za socialna podjetja in zadruge, finančnega podpornega okolja in predstavniki institucij znanja.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je bilo pristojno ministrstvo za Zakon o socialnem podjetništvu od sprejetja zakona v 2011, s prvim januarjem pa se to področje seli v pristojnost Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. “V treh letih smo orali ledino in postavili temelje za izvajanje popolnoma novega zakona – za področje, ki pred tem ni imelo zakonskih podlag,” je ob tem poudarila ministrica iz vrst SD za to področje dr. Anja Kopač Mrak. V zadnjih deh letih je bilo ustanovljenih 49 socialnih podjetij od skupaj 57 trenutno delujočih. Ministrica je ob tem poudarila, da smo v razmerah, ko je bilo potrebno vse zgraditi od začetka, v razmerah ekonomske krize in skopo omejenih finančnih sredstev oblikovali in poskrbeli za sprejem vseh ključnih podzakonskih in strateških podlag za razvoj socialnega podjetništva. “V skladu z idejo socialnega podjetništva smo se zaupane naloge lotili na odprt način in smo se trudili biti čim bolj dostopni, vključujoči in povezujoči, dovzetni za informacije in čim manj stereotipni, obenem pa smo veliko energije vložili tudi v raziskovanje posameznih elementov socialnega podjetništva,” je dodala dr. Anja Kopač Mrak.
V tem obdobju so na ministrstvu pripravili Strategijo razvoja socialnega podjetništva 2013-2016 in Program ukrepov 2014-2015. Slednji obsega 15 ukrepov in 39 aktivnosti, od katerih jih je 22 finančne narave, ocenjena vrednost programa pa je 12,7 milijonov evrov. S strani ministrstva je bilo že izvedenih pet ukrepov za katere so namenili 860 tisoč evrov. Prvič doslej so v lanskem letu socialnim podjetjem omogočili tudi koriščenje javnih del. “Pri delu s socialnim podjetništvom se stalno odpirajo nova, z njim povezana področja, zato smo hitro doumeli, da nas meje delokroga lastnega ministrstva ne smejo omejevati in zato nam je danes podjetniška realnost veliko bolj domača kot pred izkušnjo socialnega podjetništva,” je še poudarila ministrica dr. Anja Kopač Mrak.