“Socialni demokrati pod zdaj znanimi pogoji ne podpiramo prodaje Telekoma Slovenije in menimo, da bi se postopek moral zaključiti.”
Socialni demokrati smo kritični do tega, da je večinski del ministrskega zbora, vsi trije ministri iz vrst SD so namreč glasovali proti sklepom, na nedeljski seji vlade kot skupščini lastnika bežal pred nalogo odločiti o prodaji in jo je po našem mnenju po nepotrebnem znova preložil na članice in člane nadzornega sveta SDH, ki za sprejete odločitve odgovarjajo tudi s svojim premoženjem. Vlada kot skupščina v nedeljo sicer niti ni imela formalnih vsebinskih možnosti za odločanje o soglasju k prodaji Telekoma, saj morajo biti osnova za kakršno koli odločanje nadzornega sveta ali skupščine, namreč vse informacije, te pa so znane, ko je parafirana kupoprodajna pogodba. Vlada bi po našem mnenju lahko v sprejela mnenje nadzornega sveta SDH, ki ni dal soglasja k prodaji in kot skupščina ugotovila, da se postopek prodaje zaključi.
Socialni demokrati vztrajamo, da bi se postopek prodaje Telekoma Slovenije moral zaustaviti, saj je ponujena cena za Telekom tako zelo nizka, da se morebitna pogodba ne bi smela imenovati kupoprodajna, ampak darilna. Prodajna vrednost Telekoma s 30-odstotno prodajno premijo bi morala biti namreč vsaj 1,2 milijarde evrov. Prav tako v SD menimo, da kupec sklad Cinven ni strateški partner iz razloga, ker ne izhaja iz dejavnosti oziroma panoge, ki je predmet prevzema, ravno tako ni dolgoročno odgovorni lastnik. Socialni demokrati sicer menimo, da je strateški kupec tisti, ki je iz panoge, je dolgoročen lastnik, trenutni kupec pa ni ne eno in ne drugo. Gre namreč za britanski sklad tveganega kapitala, ki podjetje kupi in po nekaj letih po mnogo višji ceni proda naprej.
Vlada Republike Slovenije je namreč 16. maja 2013 na svoji redni seji sprejela dopolnilo besedila predloga sklepa Državnega zbora o soglasju k odtujitvi naložb Republike Slovenije, Kapitalske družbe pokojninskega in invalidskega zavarovanja, Slovenske odškodninske družbe, Modre zavarovalnice, DSU, družbe za svetovanje in upravljanje in Posebne družbe za podjetniško svetovanje in pri tem izrecno zapisala, da je razlog in s tem cilj prodaje Telekoma, da se le-ta proda strateškemu investitorju, ki bo dolgoročno zagotavljal učinkovito upravljanje, konkurenčnost ter uspešen razvoj družbe in njenih hčerinskih družb in pozitiven vpliv na razvoj sektorja elektronskih komunikacij. Na tej podlagi je 6. junija 2013 Državni zbor o tem tudi sprejel sklep. Ker s prodajo Telekomu skladu Cinven, ki po nobenem parametru ni strateški kupec, ne bi bili doseženi cilji o strateškem kupcu kar je kot razlog za prodajo državnih deležev Telekoma d.d. opredelila Vlada RS in sprejel Državni zbor RS.
Prav tako so zaveze države, ki jih želi kupec Cinven za poplačilo morebitnih izgubljenih tožb v primeru Telekoma, za stranko SD nesprejemljive. Gre za pogoje kupca, ki so ob sicer že tako izrazito nizki kupnini, v izrazito škodo prodajalca. Upoštevajoč navedeno je potrebno te dodatne zahteve kupca vrednotiti tudi pri presoji cene, ki jo kupec ponuja in, ki je že sicer izjemno nizka. Zaveze države v primeru izgube tožb je tako potrebno presojati z vidika višine kupnine, pri tem pa se ob tako nizki kupnini utemeljeno postavlja vprašanje ali bo realizirano načelo enake vrednosti dajatev obeh pogodbenih strank, ki je eno temeljnih načel Obligacijskega zakonika v njegovem 8. členu. V primeru dodatnega sprejema zaveze prodajalca v primeru izgubljenih tožb in izrazito nizke cene, bi v primeru sklenitve takšne pogodbe lahko govorili o oderuški pogodbi iz 119. člena Obligacijskega zakonika in sklenitev takšne pogodbe lahko šteli za nično.
Poleg tega so se v medijih v zvezi s prodajo Telekoma pojavili tudi sumi o povezanem delovanju sklada Cinven in Deutsche Telekoma, ki jih SDH ni prijavil pristojnim organom, zato ti sumi niso bili nikoli niti raziskani, niti niso bili ovrženi. V primeru, da bi bili ti sumi kdaj potrjeni kot resnični, bi bil že sklenjeni pravni posel s skladom Cinven ničen.
Zaradi vseh navedenih argumentov Socialni demokrati pod takšnimi pogoji ne podpiramo prodaje Telekoma Slovenije in menimo, da bi se moral postopek zaključiti. Socialnim demokratom pa se nam zdi tudi neodgovorne ravnanje, da nekateri visoki vladni predstavniki napeljujejo nadzornike SDH k odločitvi, da dajo soglasje k prodaji.