Franc Hočevar: Socialni demokrati podpiramo predlog sveta ZPIZ za izredno uskladitev pokojnin
“V stranki SD podpiramo predlog Sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) za izredno uskladitev pokojnin v letošnjem letu,” je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal predsednik Foruma starejših SD mag. Franc Hočevar. Kot je poudaril so za to izpolnjeni vsi zakonski pogoji. Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na 15. seji konec februarja izglasoval predlog vladi, naj se pokojnine v letošnjem letu izredno uskladijo. To zahtevo je v imenu ZDUS predlagala Anka Tominšek, ki je tudi aktivna članica Foruma starejših SD, Miloš Pavlica, aktualni podpredsednik Foruma starejših SD, pa je kot član sveta ZPIZ na predlog vlade, prav tako podprl tak predlog in s tem sploh zagotovil sprejem takšne zahteve.
Po izračunu pokojninskega zavoda pa bi takšna uskladitev, če bo vlada dala soglasje zanjo, znašala 0,4 odstotka. Glavni argument za izredno uskladitev je padanje deleža izdatkov za pokojnine v BDP in to kljub temu, da narašča število upokojencev. To kaže, da so upokojenci bolj prizadeti kot druge skupine prebivalstva in torej ne delimo vsi enako posledic varčevanja zaradi gospodarske krize.
Socialni demokrati zato pričakujemo, da bo vlada dala soglasje za to izredno uskladitev pokojnin, kot ga predlaga svet ZPIZ, saj gre samo za nekaj milijonov, da ne govorimo o tem, da je treba zakone izvajati in ZPIZ-2 v tem delu ni bil upoštevan v lanskem letu, kljub rasti BDP nad 2,5 odstotka. Kot je pojasnil Hočevar, so se na kolegiju predsednika stranke dogovorili in uskladili, da se po nujnosti uskladitve pokojnin postavi jasna zahteva.
Dodal je, da ima stranka SD v vladi tri ministre, njihova zaveza pa je, da spoštujejo tudi predloge Foruma starejših. “Mislim, da je to treba nujno narediti. Čeprav gre za simbolno povišanje, se s tem pokaže nek odnos do starejše populacije,” je izpostavil Hočevar. V prid uskladitvi po njegovem mnenju govori vrsta argumentov, ob tem pa je navedel, da je delež financiranja iz proračuna vedno manjši in da se je v zadnjih letih povečalo število zavarovancev, posledično pa je v pokojninsko blagajno nakapljalo več prispevkov.
“Realno je dejstvo, da je vrednost pokojnine v zadnjih letih padla, od leta 2006 do 2015 kar z 62,5 odstotka razmerja med povprečno plačo in neto pokojnino na 55,4 odstotka,” je dejal Hočevar. Izpostavil je še, da upokojenci nočejo biti edina žrtev varčevalnih ukrepov in stabiliziranja financ. Po Hočevarjevem mnenju je treba poiskati bolj aktivne oblike finančne vzdržnosti. V izjavi finančnega ministra Mramorja izjavi, da so zahteve o izredni uskladitvi pokojnin v sedanjih razmerah nesprejemljive, pa je Hočevar zaznal nekaj cinizma.
“Kot da bi užival v tem, da so pogoji slabi in da državljanom, predvsem upokojencem, ne moremo zagotovi boljših življenjskih pogojev,” je dodal Hočevar. Tak pristop in takojšnja odklonitev brez kakršnekoli razprave ali koalicijskega usklajevanja za Hočevarja nista primerna. “Zlasti zato, ker je na njegovi strani manj argumentov kot na strani tistih, ki se z uskladitvijo strinjajo,” je opozoril predsednik Foruma starejših SD.
Kar pa se tiče pobud in zahtev za izplačilo regresa upokojencem, smo Socialni demokrati mnenja, da je potrebno pri tem preučiti vse finančne posledice in realne zmožnosti državne blagajne, pri čemer sami podpiramo, da bi se našla rešitev tudi za odmrznitev dodatka za upokojence, kot se je že našla rešitev za druge skupine, npr. javne uslužbence. V SD nam gre predvsem za to, da je breme varčevanja enakomerno razporejeno na vse skupine prebivalstva, tako zaposlene, mlade kot upokojence.