Forum starejših in Mladi forum na konferenci poudarila potrebo po ustanovitvi demografskega sklada kot sestavnega dela stabilnega pokojninskega sistema
V Ljubljani je v torek, 27. septembra, potekala konferenca Foruma starejših SD in Mladega foruma SD z naslovom “Varna starost za zdajšnje in bodoče generacije”, na kateri smo skupaj s predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) ter Mladinskega sveta Slovenije (MSS) med drugim razpravljali o ustanovitvi rezervnega demografskega sklada in o t.i. beli knjigi.
Kot je v svojem uvodnem nagovoru izpostavil predsednik SD mag. Dejan Židan, je naloga Socialnih demokratov, da skupaj s civilno-družbenimi organizacijami, strarejših in mladih, čimprej uveljavimo namero, da se ustanovi demografski sklad, ki bo bo dolgoročno zagotavljal dostojne pokojnine prihodnjim generacijam upokojencev. “Za oblikovanje demografskega sklada, ki naj bi z milijardnim premoženjem zagotavljal denar za pokojnine prihodnjim generacijam, Socialni demokrati pričakujemo iskanje najširšega družbenega konsenza,” je poudaril Židan.
Udeleženci konference so poudarili potrebo po ustanovitvi demografskega sklada kot sestavnega dela stabilnega pokojninskega sistema. Razprava je tudi pozvala k medgeneracijski solidarnosti pri iskanju vzdržnih rešitev. Predsednik Foruma starejših SD Franc Hočevar je opozoril, da neuravnotežene demografske slike ni mogoče reševati z zmanjševanjem pravic starejših. Politika po njegovih besedah ne bi smela starejših obravnavati kot nepotreben strošek, hkrati pa bi morala pri spremembah pokojninskega sistema prisluhniti tudi potrebam mlade in srednje generacije. Brez medgeneracijske solidarnosti ne bo mogoče uresničevati sprejetih obvez v okviru pokojninskega sistema, je izpostavil Hočevar.
V razpravi je sodeloval tudi predsednik ZDUS Janez Sušnik, ki je bil še posebej kritičen do omahovanja politike pri ustanavljanju sklada. Izrazil je pričakovanje, da bo vlada še to jesen predstavila zakonski predlog. Če do tega ne bo prišlo, bo moral po njegovih besedah predlog pripraviti ZDUS. Kot enega od ključnih elementov pri ustanavljanju sklada, je Hočevar izpostavil zagotovitev stabilnih finančnih virov, ki bodo napajali sklad. Po njegovih besedah je sklad lahko le pomoč pri izplačevanju pokojnin, nikakor pa ne more v celoti nadomestiti pokojninskega sistema, je opozoril. Dodal je, da bo Kapitalska družba izničila “še tisto malo rezerv, ki jih je ostalo”, če politika ne bo pohitela z ustanavljanjem sklada.
“Na žalost nismo tam, kjer bi si želeli,” pa je zamudo pri ustanavljanju demografskega sklada na vprašanja novinarjev komentiral predsednik SD Dejan Židan. Spomnil je, da ZDUS in MSS kot predstavnika starejših in mladih še vedno nista dobila povabila za sodelovanje v politični razpravi o tem projektu. Židan je opozoril, da bo sklad namenjen zlasti reševanju bodočih težav pokojninskega sistema. “Zato je potrebno, da ima na razpolago zadosti virov. Premalo je samo gledati premoženje, s katerim upravlja KAD,” je dejal.
Po njegovih besedah bo treba najti tudi druge vire, pri tem pa je kot pomemben vir izpostavil del donosa iz državnih kapitalskih naložb. Na vprašanje novinarjev, kakšna je politična klima v zvezi s skladom, je Židan odgovoril, da je načelno soglasje o njegovi ustanovitvi stalno prisotno, vedno znova pa se pojavijo zadržki pri iskanju realnih finančnih virov. Izrazil je pričakovanje, da je obdobje zadržkov v koaliciji vendarle minilo in bo na podlagi čim širše javne razprave sklad zaživel v letu 2017.