Podgoršek na srečanju z novinarji pred sobotno sejo Konference: “Socialni demokrati si prizadevamo za čimprejšnjo ustanovitev demografskega rezervnega sklada.”
Socialni demokrati opozarjamo na nujnost ustanovitve demografskega rezervnega sklada, saj bodo zaradi demografskih gibanj po letu 2030 za izplačevanje pokojnin potrebna dodatna sredstva. O ustanovitvi sklada, ki ga predvideva tudi pokojninska reforma, bomo na sobotni 5. seji Konference stranke v Ljubljani predstavili in sprejemali Deklaracijo za vzpostavitev demografskega rezervnega sklada Republike Slovenije. “Demografski rezervni sklad, v katerega bi se po našem predlogu deklaracije SD preoblikovala Kapitalska družba, bi moral biti neodvisen in avtonomen, premoženje pa bi upravljal neposredno,” je zainteresiranim novinarjem na neformalnem srečanju razložil predsednik Sveta SD za finance in gospodarski razvoj mag. Marjan Podgoršek.
Po njegovih besedah je treba zagotoviti, da bo sklad neodvisen od morebitnih političnih vplivov in od Slovenskega državnega holdinga (SDH). “Sredstva sklada morajo biti namreč namenjena izključno za financiranje pokojninskega sistema in ne za druge namene,” je dejal Podgoršek ob neformalni predstavitvi predloga deklaracije o skladu. “Sredstva sklada bi se lahko ob prenosu celotne naložbe pokojninskega zavoda v Zavarovalnico Triglav, z dodatnimi sredstvi, ki jih že predvideva zakon o Slovenskem državnem holdingu, in z zagotovitvijo dodatnih virov v višini najmanj 300 milijonov evrov v letu 2017 z današnje milijarde evrov, kolikor obsegajo finančne naložbe Kapitalske družbe, do leta 2033 povečala na več kot tri milijarde evrov,” je dodal Podgoršek.
“Vloga sklada je ključna za medgeneracijsko zaupanje v dokladni pokojninski sistem,” je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Peter Pogačar. Opozoril je, da bo demografski rezervni sklad le odgovoril na demografske izzive, ne bo pa rešil vseh težav na pokojninskem področju in na področju trga dela. Ustanovitev demografskega rezervnega sklada tako po njegovih besedah ne pomeni, da ne bo treba zvišati dejanske upokojitvene starosti in da ne bo treba sprejeti sprememb, ki bi starejšim omogočile daljše ostajanje v delovnem razmerju. “Slovenija je med državami z največjimi tveganji za dolgoročno vzdržnost javnih financ zaradi staranja prebivalstva, po projekcijah Evropske komisije naj bi približno čez dve desetletji število upokojencev preseglo število zavarovancev,” je še povedal Peter Pogačar.
Po sobotnem sprejetju deklaracije na Konferenci SD bo po napovedi Podgorška stekla široka javna razprava, ki bo vključevala vse deležnike in predvsem vse generacije. Zakon o demografskem skladu bi moral biti glede na pokojninsko reformo, ki je začela veljati z letom 2013, sprejet do konca leta 2014. Po koalicijskem sporazumu bi moral biti sprejet do 30. junija 2015. Zakon o Slovenskem državnem holdingu pa je določil, naj se Kapitalska družba preoblikuje v demografski sklad najkasneje do konca leta 2015. “Na sobotni Konferenci bomo Socialni demokrati izrazili pričakovanje, da bo vlada predlog zakona o skladu pripravila za obravnavo v DZ najpozneje do konca letošnjega leta, v nasprotnem primeru pa bomo Socialni demokrati sami pripravili zakonodajni predlog in ga vložili v zakonodajni postopek,” je poudaril Podgoršek.