Evropska poslanka S&D Tanja Fajon predlaga sklad za reševanje beguncev v Sredozemlju
Evropski parlament bo tokratno plenarno zasedanje v Strasbourgu namenil tragediji z begunci. Večina evropskih poslank in poslancev se je kritično odzvala na akcijski načrt Evropske komisije in sklepe evropskih voditeljev minuli teden, med njimi tudi poslanka Tanja Fajon, podpredsednica S&D. Razprava s predsednikom Evropske komisije Jean-Claude Junckerjem bo v sredo dopoldne, poslanci pa bodo sprejeli tudi resolucijo.
Fajonova kot soavtorica resolucije pripravlja tudi posebno pobudo, s katero bi parlament podprl njena prizadevanja o ustanovitvi posebnega reševalnega sklada za pomoč članicam EU, ki bi s svojimi ladjami prostovoljno sodelovale pri reševanju človeških življenj. Sklad bi po predlogu Fajonove sredstva črpal iz spornega zakonodajnega svežnja o uvedbi pametnih meja na zunanjih mejah EU. Poslanka, ki je soporočevalka o omenjeni zakonodaji, vztraja, da ta ni sorazmerna s cilji preprečevanja nezakonitega priseljevanja in predvidenimi stroški.
“Kolegicam in kolegom bom predlagala, da od 800 milijonov evrov, kolikor jih predvideva uvedba pametnih meja, vsaj četrtino namenimo za takojšnjo pomoč državam, ki bi z ladjami pomagale pri reševanju obupanih ljudi, ki skušajo zaradi vojn in revščine prečkati Sredozemsko morje. Natančno smo preučili možnost prenosa sredstev in ta obstaja, če bo za to politična volja. Upam na dober razplet,” je pred glasovanjem o resoluciji dejala Tanja Fajon. O svojem predlogu in pozivu k podpori bo opozorila tudi v torkovi večerni razpravi na plenarnem zasedanju o uvedbi pametnih meja v EU. “Evropska komisija je s tem, ko je napovedala objavo prenovljenega svežnja o uvedbi pametnih meja v začetku prihodnjega leta sama priznala, da je v predlagani zakonodaji veliko pomanjkljivosti. V naslednjih tednih pričakujemo nov val beguncev in ne smemo dopustiti, da Sredozemlje postane množično grobišče. Evropske vlade so prejšnji teden zamudile priložnost. Bojim se, da imamo na mizi spet veliko praznih obljub. Reševanje ljudi je naša skupna odgovornost in mora postati skupna evropska prioriteta,” je še dejala poročevalka o pametnih mejah.
Jutri popoldne bo Evropski parlament razpravljal tudi o varnostni strategiji v boju proti terorizmu. “Socialisti in demokrati smo v posebni delovni skupini, ki sva ji sopredsedovala s kolego Nemcem Knutom Fleckensteinem, pripravili alternativni dokument na 20-ih straneh. V njem Evropski komisiji in evropskim vladam predlagamo vrsto konkretnih ukrepov z obsežnim poudarkom na socialnih vprašanjih, kot so pomoč pri zaposlovanju, integraciji in de-radikalizaciji mladih Evropejcev. Varnosti ni brez zagotavljanja temeljnih pravic,” je še dejala poslanka Fajonova, ki je omenjeni dokument javnosti na novinarski konferenci v Strasbourgu predstavila prejšnji teden, S&D pa ga bo objavila jutri.
Sicer pa bo Evropski parlament na tokratnem zasedanju govoril tudi o pomoči prizadetim na območjih po potresu v Nepalu, na dnevnem redu bodo tudi plastične vrečke oziroma to, kako zmanjšati njihovo porabo, ki močno obremenjuje okolje ter med drugim napredek BiH in Albanije na njuni poti v EU.