Minister Židan: “Pripravili smo osnutek zakona o prepovedi pridelave GSO, ki gre v javno razpravo.”
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pod vodstvo mag. Dejana Židana je v javno razpravo dalo osnutek zakona o omejevanju ali prepovedi pridelave gensko spremenjenih organizmov (GSO). Osnutek predvideva možnost geografske izključitve Slovenije iz dovoljenja za pridelavo GSO ali njeno prepoved. Minister Židan je na novinarski konferenci v Ljubljani spomnil, da je začela v začetku aprila veljati nova evropska direktiva, ki članicam EU omogoča, da na svojem ozemlju omejijo ali prepovejo gojenje GSO, tudi če so ti dovoljeni na evropski ravni. Židan je nato imenoval posebno delovno skupino, ki je pripravila predlog zakona.
Država bo lahko v skladu z osnutkom pridelavo GSO omejila ali prepovedala na dva načina – z geografsko izključitvijo Slovenije iz dovoljenja za pridelavo GSO ali s prepovedjo pridelave GSO. Kot je pojasnil Židan, je učinek izključitve ali prepovedi podoben, je pa nekoliko drugačen postopek, poleg tega pa v primeru prepovedi država sama nastopa pred sodišči v primeru morebitnih tožb. Geografsko izključitev Slovenije iz dovoljenja za pridelavo GSO bo lahko država zahtevala v fazi, ko je GSO še v postopku odobritve. Če prijavitelj zahteve Slovenije po geografski izključitvi ne bi upošteval, lahko Slovenija pridelavo GSO prepove prek zakonodajnega postopka. Oba ukrepa lahko veljata tudi za že odobrene GSO.
Država lahko pridelavo GSO prepove ne le v primeru, če prijavitelj ne sprejme njene zahteve za geografsko izključitev, ampak tudi v primeru, če med postopkom odobritve GSO ni zahtevala geografske izključitve iz dovoljenja za gojenje gensko spremenjenih rastlin. Pridelavo gensko spremenjenih rastlin bodo lahko v Sloveniji omejili, če bi bila v nasprotju s sprejetimi cilji in ukrepi kmetijske politike ter z okoljsko politiko, če bi povzročila administrativne ovire ali dodatna finančna bremena pri izvajanju omenjenih politik, pa tudi, če bi imela pridelava GSO negativne ekonomsko-socialne učinke na kmetijstvo in gospodarstvo.
Zakon bo v javni razpravi en mesec. Minister iz vrst SD se je veseli in je prepričan, da bo proaktivna, saj je interes za to področje zelo velik. “Področje GSO je eno bolj aktualnih, tako v Sloveniji kot v EU, in verjamem, da bo tako tudi v prihodnje,” je povedal minister Židan in spomnil, da je koalicija članic EU, ki nasprotujejo GSO, vedno večja. Med njimi so denimo Avstrija, Nemčija in Francija. V Sloveniji pridelave GSO sicer ni, naša država pa je to področje leta 2009 že uredila z zakonom o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z ostalimi kmetijskimi rastlinami, ki je eden najstrožjih v EU, je spomnil Židan in dodal, da bo ta zakon ostal v veljavi.
DZ je poleg tega marca 2011 sprejel resolucijo o strateških usmeritvah razvoja slovenskega kmetijstva in živilstva do leta 2020 z naslovom Zagotovimo si hrano za jutri, v kateri je kot cilj opredeljena prepoved gojenja GSO. V EU je trenutno dovoljeno gojenje treh vrst GSO – dveh vrst koruze in krompirja za industrijsko uporabo, v procesu registracije pa je še nekaj vrst. V EU je dovoljen tudi uvoz nekaterih GSO, Evropska komisija pa je prav prejšnji teden predlagala, da bi imele članice več vpliva pri odločanju, ali bodo na svojem ozemlju omejile ali prepovedale uporabo GSO v živilih in krmi, ki so sicer odobreni v EU. V tem primeru torej ne gre za gojenje oz. pridelavo GSO, ampak za njihovo uporabo, Židan pa je prepričan, da bodo tudi tu postopki verjetno tekli več let.