Konferenca SD z ekonomsko demokracijo za sožitje dela in kapitala
V ljubljanskem Mestnem muzeju je v sredo, 27. maja, potekala 2. seja Konference Socialnih demokratov, ki je tokrat razpravljala na temo ekonomske demokracije. Članice in člani Konference SD so s programskim dokumentom zavezali vodstvo stranke, da bomo Socialni demokrati iskali družbeno soglasje za povečanje ekonomske demokracije, med drugim z obvezno delitvijo dobička med zaposlenimi. Kot je v svojem uvodu izpostavil predsednik Konference Bojan Kontič, ne gre za dilemo, ali smo Socialni demokrati na strani kapitala ali na strani dela, pač pa si prizadevamo za njuno sožitje.
Kontič je napovedal, da si bomo SD prizadevali za enakovredno vlogo finančnega in človeškega kapitala. Obenem pa je po njegovih besedah treba razmišljati tudi o odgovornosti do okolja in do trajnostnega razvoja. “Pogledi Socialnih demokratov niso vedno v sozvočju s stališči lastnikov kapitala,” je priznal Kontič. V SD namreč zagovarjamo pravice zaposlenih do delničarstva, do notranjega lastništva in do delitve dobička. “Smo v fazi, ko bo to treba uveljaviti tudi skozi zakonodajno ureditev, saj si v SD prizadevamo, da bi tudi zakonodaja upoštevala naša programska načela,” je še povedal Kontič.
Za obvezno delitev dobička so se zavzeli tudi drugi sodelujoči razpravljavci na seji Konference. Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak je ob tem izpostavila, da je problem obstoječega kapitalističnega sistema zlasti v tem, da generira vse večjo neenakost. Ministrica za obrambo Andreja Katič pa je dodala, da je eden od pogojev za gospodarsko uspešno državo tudi varnost.
Predsednik Delavske zveze Miloš Pavlica je ed razpravo poudaril, da je človeški kapital pomembnejši od finančnega, zato moramo bolj zaščiti delavce, zaposlene in mlade. “Ureditev boljšega položaja človeškega kapitala je zelo pomembna tako v javnem kot v zasebnem sektorju,” je dodal Pavlica in ob tem še spomnil, da smo Socialni demokrati že trikrat vložili zakon o participaciji zaposlenih pri dobičku, a zaenkrat še nismo uspeli. “Gre za pomembno vprašanje razvoja države, zato močno upam, da bomo enkrat končno zares tudi uspeli,” je zaključil predsednik Delavske zveze.
Predsednik SD mag. Dejan Židan je v svojem uvodnem nagovoru na seji Konference SD izpostavil vprašanje prodaje Telekoma Slovenije. Vprašal se je, ali je prav, da nekateri ne želijo – ker po njegovem mnenju nimajo poguma -, da o prodaji Telekoma odloča skupščina, torej vlada. V SD verjamemo, da vlada ne more bežati pred svojo odgovornostjo. Ob prodaji Telekoma se namreč po Židanovih besedah postavlja vprašanje, kaj narediti, če se podjetje prodaja po bistveno nižji ceni, kot strokovnjaki ocenjujejo, da je vredno. “Kaj narediti, ko se kot kupci pojavijo skladi, ki niso strateški,” je nadaljeval predsednik SD. Slovenski državni holding (SDH) ima namreč ponudbo britanskega sklada Cinven za nakup večinskega deleža Telekoma.
Po Židanovih besedah nekateri pravijo, da je cena nizka, celo na likvidacijski vrednosti. “Prav je, da vlada o tem odloči, kot skupščina ima to pravico,” je dejal in koalicijske partnerje pozval, naj ne bežijo pred odločitvami. Spomnil je, da bi v primeru odločanja o prodaji Telekoma na vladi vsak član vladne ekipe moral prevzeti odgovornost za svojo odločitev. “Sprejmimo to odločitev konkretni ljudje, ne neki skladi, ne neki SDH-ji tam nekje,” je bil oster Židan.
Predsednik SD Židan se je v nagovoru članom Konference dotaknil tudi Zavarovalnice Triglav. “Po propadu dogovora v koaliciji o kompromisu se tudi v SD ponovno zavzemamo, da bi bila uvrščena med strateške naložbe,” je povedal Židan. Od aktualnih zadev je predsednik SD komentiral še vprašanje usklajevanja fiskalnega pravila. Kot je dejal, smo Socialni demokrati s svojimi predlogi v pogajanjih uspeli. Država mora srednjeročno in dolgoročno resda slediti temu, da troši toliko, kolikor ustvari, vendar pa naj bo ta prehod postopen. Po mnenju vodstva stranke SD je doseženi kompromis ustrezen, zato sam poslanski skupini SD predlaga, naj ga podpre.
Židan je ob koncu nagovora spregovoril tudi o temi seje konference SD. Poudaril je, da je dilema, ali podpirati ljudi ali razvoj gospodarstva, napačna. “Socialni demokrati se namreč zavzemamo tako za gospodarsko uspešno državo kot tudi za koristi ljudi,” je poudaril Židan, zato tudi jasno zagovarjamo koncept ekonomske demokracije.
Konferenca SD je po končani razpravi sprejela programski dokument, ki je izhodišče za iskanje družbenega soglasja za povečanje ekonomske demokracije na področju delavskega soupravljanja in delavskega delničarstva z uvajanjem participacije zaposlenih pri dobičku podjetij in z davčno razbremenitvijo udeležbe delavcev pri dobičku. Socialni demokrati smo se tudi zavezali, da bomo zagovarjali tudi vzpodbude za projekte zadrug in socialnih podjetij ter podpirali garancijsko shemo za delavske odkupe.