Ministrica Katič ob 25. obletnici prve prisege slovenskih nabornikov: V korak z zaslugami gre tudi odgovornost, da v strpnosti in dialogu ter skupaj ustvarjamo čim boljše razmere za življenje vseh v Sloveniji
Ministrica za obrambo Andreja Katič je v svojem nagovoru v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu na slovesnosti ob 25. obletnici prve prisege 180 slovenskih nabornikov v takratnem 510. učnem centru izpostavila, da so slovenski naborniki 2. junija 1991 tudi prvič prisegli svoji domovini v slovenskem jeziku. “Zagotovitev materialnih razmer, kadrovanje, priprave učnih programov in ureditev zakonskih predpisov za usposabljanje slovenskih nabornikov v Republiki Sloveniji so bili zelo zahtevni. Zato bi se rada iskreno zahvalila vsem, ki ste takrat vložili vso svojo energijo v ta pomemben državotvorni projekt,” je dejala ministrica. Trud, s katerim je bil zasnovan projekt lastnih oboroženih sil, pa po besedah ministrice pomeni še dodatno odgovornost v prizadevanjih za uspešno premagovanje izzivov, s katerimi se trenutno soočamo v obrambnem sistemu.
26. junija 1991 je bila na Trgu republike slovesna razglasitev samostojnosti Republike Slovenije. V častni četi, ki je bila postrojena v čast naši domovini, sta sodelovala tudi voda, ki so ju sestavljali naborniki z Iga in iz Peker. Naslednji dan se je začela vojna. Protiletalska obramba 510. učnega centra je nad Ljubljanskim barjem sestrelila enega od treh helikopterjev Mi-8, ki so imeli nalogo uničiti tako učni center kot tudi Ig. Naborniki so se zaradi nevarnosti napada JLA umaknili na širše območje Kočevske Reke. Tam so se skupaj s pripadniki 710. učnega centra iz Peker začeli taktično uriti. V najvišji bojni pripravljenosti so se usposabljali za pripravljanje zased, izvidništvo, napade, zasedanje položajev, protidesantni boj in v številnih drugih veščinah. Nato so se premaknili na mejne prehode z Republiko Hrvaško in nato konec vojne dočakali na Gorenjskem ter se vrnili na Ig.
“Postavljanje temeljev nove države je bil skupen projekt in le skupaj je bilo mogoče uspeti. Projekt, za katerega so osamosvojitveni borci – pripadniki Teritorialne obrambe in slovenske Milice – tvegali svoje življenje in ga nekateri med njimi, žal, morali tudi žrtvovati«, je v nadaljevanju poudarila ministrica in dodala, da prav zato ni prav, da si danes kdor koli prisvaja osamosvojitev kot svoj projekt. »Predvsem pa se je treba zavezati, da gre v korak z zaslugami tudi odgovornost. Odgovornost, da v strpnosti in dialogu ter skupaj ustvarjamo čim boljše razmere za življenje vseh, ki živimo v Sloveniji. V svoji državi, ki jo je bilo tako težko priboriti,” je sklenila ministrica Andreja Katič.
Slovesnosti so se udeležili pripadnice in pripadniki stalne sestave učnega centra, naborniki prve generacije slovenskih vojaških sil, predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij ter drugi. Slavnostni govornik na prireditvi je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. Pred slovesnostjo je pred upravno stavbo Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje potekalo odkritje spominskega obeležja v opomin in spomin na 27. junij 1991, ko je bil v času osamosvojitvene vojne za Slovenijo na Ljubljanskem barju sestreljen helikopter Jugoslovanske ljudske armade.