Podpredsednik vlade Dejan Židan med obiskom na Kitajskem s podpredsednikom kitajske vlade Wang Yangom o napredku pri sodelovanju med državama
Podpredsednik Vlade Republike Slovenije in kmetijski minister mag. Dejan Židan se je na povabilo podpredsednika Vlade Ljudske Republike Kitajske Wang Yanga skupaj z močno slovensko politično-gospodarsko delegacijo mudil na večdnevnem uradnem obisku na Kitajskem. Podpredsednik vlade in minister Židan je medijem povedal, da je zadovoljen z obiskom, saj je slovenska delegacija ustvarila dober vtis za sklepanje novih poslovnih priložnostih, prav tako pa so podpisali tudi nekaj meddržavnih protokolov in memorandumov. Podpredsednik vlade in minister Dejan Židan je v sklopu obiska politično-gospodarske delegacije na Kitajskem med drugim podpisal protokol glede veterinarskih in zdravstvenih zahtev za mlečne izdelke, kar je eden od ključnih pogojev za odobritev slovenskega izvoza mleka in mlečnih izdelkov na Kitajsko.
Prvi dan uradnega obiska se je Židan z delegacijo udeležil poslovne konference, kjer so sodelovala tudi podjetja, ki že dlje časa sodelujejo s slovenskimi, vsa pa so napovedala povečanje poslovnega sodelovanja. Na poslovni konferenci, ki sta jo organizirali slovenska zbornica kmetijskih in živilskih podjetij ter kitajska zbornica, ki skrbi za uvoz in izvoz prehranskih proizvodov, je sodelovalo več kot 30 slovenskih podjetnikov ter približno enako močna kitajska delegacija. Kitajska, “eno najbolj perspektivnih prehranskih tržišč”, se po Židanovih besedah zaveda, da je treba tudi hrano, kot je slovenska – zaradi majhnosti slovensko prehrambeno industrijo namreč ocenjujejo za butično – spraviti na svetovni trg. “V tem trenutku že imajo dobre izkušnje s prodajo slovenskega vina na Kitajsko, po njihovih besedah pa obstajajo še dodatne možnosti za večji prodor slovenskih vinskih podjetij na kitajski trg,” je še dejal Židan.
Poleg tega se odpirajo še možnosti na področju mlečnih izdelkov ter na področju izdelkov iz moke. “Ko se nam bo uspelo dogovoriti s kitajsko stranjo, pa tudi na področju mesa in mesnih izdelkov,” je še dodal podpredsednik slovenske vlade Židan. Ob tem opozarja, da je tržišče, kot je Kitajska, zahtevno – najprej je treba s partnerji vzpostaviti zaupanje, ki je osnova za povečanje izvoza. “Delati moramo sistematično; na srednji in dolgi rok,” je še poudaril Židan. Slovenska delegacija je med obiskom obiskala tudi kitajsko akademijo za kmetijske znanosti, kjer so ji med drugim predstavili svojo gensko banko. Slovenski predstavniki so obisk na Kitajskem sicer izkoristili tudi za predstavitev naložbenih priložnosti v Sloveniji. Za ta namen so pripravili katalog 100 investicijskih priložnosti, prilagojenih predvsem za kitajski trg.
Drugi dan uradnega obiska na Kitajskem je slovenska delegacija obiskala kitajsko generalno upravo za nadzor kakovosti, inšpekcijo in karanteno, kjer so podpisali omenjeni protokol, ki sta ga državi parafirali avgusta. Protokol je natančen zapis dogovora o delovanju dveh uradnih institucij pri nadzoru zdravja živali in javnozdravstvenih zahtevah za mlečne izdelke, namenjene izvozu iz Slovenije na Kitajsko. “Po uspešno zaključenih postopkih za izvoz mleka in mlečnih izdelkov si želi Slovenija podpisati tudi sporazum za izvoz perutninskega in svinjskega mesa in mesnih izdelkov, medu in izdelkov iz medu ter rib in izdelkov iz rib,” je pojasnil Židan. Na obisku se je Židan uspel dogovoriti, da bodo kitajske oblasti postopke pospešile.
Delegacija je obiskala tudi kitajsko upravo za gozdarstvo, kjer sta podpredsednik vlade Dejan Židan in vodja uprave za gozdarstvo Zhang Jianlong izpostavila potenciale in konkurenčne prednosti gozdarstva in lesne industrije ter izpostavila pomen delovanja celotne gozdno-lesne verige. Ob tej priložnosti je Židan podpisal tudi memorandum o oblikovanju koordinacijskega mehanizma za sodelovanje v gozdarstvu med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope, saj bo Slovenija znotraj pobude 16+1 prevzela koordinacijsko vlogo. S podpisom memoranduma sta strani vzpostavili usklajevalni mehanizem sodelovanja za gozdarstvo, ki bo deloval kot izvršilni in usklajevalni organ na slovenskem ministrstvu.
Podpredsednik vlade in minister Dejan Židan se je nato v okviru obiska na Kitajskem v Pekingu sestal z gostiteljem, podpredsednikom kitajske vlade Wang Yangom, s katerim sta ugotovila, da se dobro sodelovanje med Slovenijo in Kitajsko krepi. Kot je povedal Židan, sta v pogovoru – ki je trajal dlje, kot je bilo predvideno, kar Židan ocenjuje kot znak dobrih odnosov, tudi političnih – ugotovila, da se dogovorjeno na Wang Yangovem obisku v Sloveniji novembra lani uresničuje. Pri tem je Židan izpostavil tudi podpis protokola, ki omogoča izvoz slovenskih mlečnih izdelkov na Kitajsko, in obljubo pristojnih oblasti, da bodo pospešile postopke tudi za druge vrste hrane, ter memoranduma o oblikovanju koordinacijskega mehanizma za sodelovanje v gozdarstvu med Kitajsko in državami Srednje in Vzhodne Evrope. Židan je kitajskim gostiteljem predal tudi katalog 100 investicijskih priložnosti v Sloveniji, pogovor pa je tekel tudi o nadaljnjem sodelovanju.
Podpredsednik kitajske vlade Wang Yang je v pogovoru poudaril, da je prepričan, da ne obstaja političnih sporov med državama, na področju gospodarstva pa je še veliko potenciala, ki ga moramo izkoristiti. Prav posebej je izpostavil pričakovanja po tesnejšem sodelovanju na področju prehranskega sektorja, saj Kitajska ob svoji velikosti in števila ljudi zaradi povečanih potreb to področje obravnava prednostno. Zato je izrazil zadovoljstvo ob podpisu protokola za izvoz mlečnih izdelkov in izrazil upanje, da se bodo pospešili postopki tudi za druge prehranske proizvode. Kitajski podpredsednik se je v pogovoru spominil tudi njegovega obiska lansko leto v Sloveniji, kjer ga je navdušila narava, ljudje in vino ter ob tem opozoril, da bi samo 1% kitajskih turistov lahko izboljšalo turistično sliko. Slovenija je po njegovih besedah ciljna država v njihovem strateškem načrtu “en pas, ena pot”, ima tudi odlično industrijo med državami bivše Jugoslavije, zato je po njegovih besedah še veliko priložnosti za močnejše sodelovanje. Spomnil pa je tudi na sodelovanje na področju kulturne in sicer slovenske skupine Perpetuum Jazzile, ki jo je spoznal lansko leto, in za katero se je osebno zavzel, da jo ravno v teh dneh gostijo na Kitajskem. Sicer pa sta sogovornika izpostavila tudi velik pomen sodelovanja v iniciaticivi 16 + 1, kjer je Wang Yang Slovenijo posebej izpostavil kot vzorno na področju gozdarstva.
Nato so v Pekingu poleg sestanka z Wang Yangom pripravili tudi srečanje s predstavniki kitajske nacionalne turistične administracije. Med temami pogovora je bilo vprašanje, kako pospešiti turistično izmenjavo. Ta je po Židanovih besedah sicer dobra; lani so kitajski gostje v Sloveniji ustvarili 36.000 nočitev, kar je 20 odstotkov več kot leto prej, letos pa je rast še višja, dosega 78 odstotkov. Na Kitajskem po Židanovih besedah proučujejo možnost neposredne letalske povezave s Slovenijo. “Če bi prišlo do neposredne letalske povezave med Kitajsko in Slovenijo, bi se povečal tako turistični obisk kot število poslovnih stikov,” je dejal Židan. Podpredsednik vlade Židan je predsednika kitajske turistične administracije Li Jinzaoa in predstavnike največjih turističnih agencij povabil na obisk v Slovenijo ter potrdil udeležbo delegacije na svetovnem turističnem vrhu, ki bo maja prihodnje leto v Pekingu. Obisk delegacije na Kitajskem se je nadaljeval v mestu Nanchang, kjer so pripravili poslovno konferenco, na kateri so slovenska podjetja navezovala stike z več kot 300 sodelujočimi kitajskimi poslovneži. Obiskali so tudi tovarno avtobusov Bonluck Bus, ki se z Mestno občino Maribor dogovarja o postavitvi tovarne električnih avtobusov v Mariboru. “Letno izdelajo več kot 5000 avtobusov. Njihova namera, da bi imeli svojo centralo tudi v EU, je resna,” je dejal Židan.
Podpredsednik vlade Židan se je z delegacijo v mestu Fuzhou med drugim udeležil otvoritve največjega kmetijskega sejma na Kitajskem. Slovenija se je prvič predstavljala na tem sejmu, in sicer je stike navezovalo 21 slovenskih prehranskih podjetij. “To je eden od sistematičnih korakov, da bomo uspeli prodreti na kitajski trg. Kitajska stran namreč ocenjuje, da je slovenska proizvodnja hrane, ki je drugačna kot drugje – je bolj butična – primerna za velik sloj bogatejših ljudi,” je dejal Židan, ki se je srečal tudi s kitajskim kolegom, ministrom za kmetijstvo LR Kitajske Han Changfujem, podpredsednikom ljudskega kongresa LRK, Sekretarjem komiteja ljudskega kongresa province Fujian You Quanom in županom mesta Fuzhou Yang Yiminom ter si ogledal še plantažo jasminovega čaja. Židan je kitajskega kolega povabil v Slovenijo ter podal pobudo za prisotnost na kmetijsko živilskem sejmu AGRA. Kitajski minister Changfu je pohvalil slovenska vina ter podal pobudo, da bi se slovenski vinarji predstavili na posebni prehranski razstavi v Pekingu. Glede sodelovanja na sejmu AGRA pa je dejal, da bo naslednje leto na sejmu prisotna kitajska delegacija.
Sklepni dan obiska, je podpredsednik vlade in minister Dejan Židan z delegacijo obiskal mesto Shenzhen, kjer so se med drugim udeležili odprtja prvega velikega prodajnega prostora za slovenska vina in prehranske proizvode v lasti slovensko-kitajskega podjetja Alpswine ter se srečali s predstavniki tehnološkega velikana Huawei, katerega najbolj prepoznavni produkt so poleg pametnih telefonov tudi prenosni Wi-Fi, LTE in USB modemi, storitve v oblaku in bazne postaje za mobilne operaterje. Na srečanju z vodstvom province Gungdong in lokalnih oblasti Shenzhena je podpredsednik vlade Židan predstavil dosedanje aktivnosti in pogovore slovenske delegacije na Kitajskem ter načrte Slovenije za tesnejše sodelovanje na gospodarskem področju. Na obisku največjega kontejnerskega terminala na svetu Yantian so Židanu podrobneje predstavili terminal in načrte za naprej, med drugim tudi namero o sodelovanju s Slovenijo.