Ministrica Katič na spominski slovesnosti na Planini pri Podbočju o pomenu spomina, samozavesti in solidarnosti
Ministrica za obrambo Andreja Katič je bila v soboto, 12. septembra, na Planini pri Podbočju slavnostna govornica na spominski prireditvi Planina – Spomin in opomin 1942 – 1991 – 2015. V svojem govoru je ministrica najprej spomnila na dogodke izpred 73 let, ko so na Planini pri Podbočju domačini trpeli zaradi ustaškega nasilja – ubojev in požiga vasi. Ob tem je opozorila, da so žrtve vojn in vojnega nasilja tudi civilisti.
“Danes so civilisti, ki so se znašli v vrtincu vojn, nasilja in splošne bede – ljudje, ki jim ni dano živeti v svobodi – pred našimi mejami. K nam se zatekajo po zatočišče. Živijo v nenehnem strahu za svoje življenje in življenje svojih otrok. Zdaj je trenutek, da pokažemo svojo človečnost. Do šibkejših – do vseh, ki so potrebni pomoči. Bodimo zgled države ter državljank in državljanov, ki si ne zatiskamo oči pred težavami človeštva. Bodimo ljudje, ki pomagamo sočloveku, ko pomoč najbolj potrebuje,” je poudarila ministrica Katič.
Tudi naša zgodovina je po besedah ministrice zgodovina begunstva in migracij, pa tudi solidarnosti. Te se po njenem mnenju lahko učimo iz tovarištva v slovenskem narodnoosvobodilnem partizanskem boju; iz medsebojne pomoči, ki je živela med interniranci in zaporniki v nacističnih in fašističnih taboriščih, iz požrtvovalnosti partizanskih zdravnic in zdravnikov, pa tudi iz prostovoljnega dela povojnih generacij, ki so obnovile porušeno domovino, ter iz požrtvovalnosti pripadnikov Teritorialne obrambe in Policije, ki so hrabro obranili našo mlado državo, samostojno in suvereno Republiko Slovenijo.
Ministrica za obrambo Andreja Katič je poudarila, da je solidarnost poleg domoljubja ena glavnih vrednot, ki zaposlene na Ministrstvu za obrambo, v Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter v Slovenski vojski vodijo pri opravljanju nalog. Slovenska vojska je sicer v Posavju in na Dolenjskem zelo prisotna. V Cerkljah ob Krki je njeno osrednje letališče, tam deluje tudi Vojašnica Jerneja Molana.
“Želimo in prizadevamo si, da bi v luči našega poslanstva, pa tudi dobrega civilno-vojaškega povezovanja še naprej čim aktivneje sodelovali z lokalno skupnostjo. Da bi s svojimi zmogljivostmi čim več prispevali k reševanju potreb prebivalstva ter pripomogli h kakovosti življenja na tem območju. Tako z ukrepanjem in reševanjem pri naravnih in drugih nesrečah, kot tudi z možnostjo namestitev in organizacije družbenih dejavnosti, kot je šolski pouk v naših prostorih, ter z drugim sodelovanjem, ki ga narekujejo izzivi današnjega časa. Zavedamo se, da smo v službi domovine in njenih ljudi,” je ob tem dejala ministrica Katič.
Ob letošnji 70. obletnici zmage nad fašizmom in nacizmom ter osvoboditve naše domovine je ministrica dejala, da je prav, da se narodnoosvobodilnega boja spominjamo z vsem spoštovanjem. Med drugim je poudarila, da so borke in borci z zmago nad nacizmom in fašizmom ter z osvoboditvijo naše domovine odločilno tlakovali poti k samostojni in suvereni Republiki Sloveniji, kar smo končno dosegli v osamosvojitveni vojni.
Spomnila je tudi na pomembne dogodke v osamosvojitvenem obdobju in v vojni za samostojno Slovenijo na tem območju, in sicer na ustanovitev Manevrske strukture narodne zaščite za Posavje na Bočju, uspeh Teritorialne obrambe pri zaustavitvi kolone v Prilipah in blokadi vojašnice v Cerkljah ob Krki ter na zajetje skupine pripadnikov Jugoslovanske ljudske armade, ki se je skušala po bitki v krakovskem gozdu prebiti prek Gorjancev na Hrvaško, na Planini pri Podbočju, kar je zasluga pripadnikov milice iz Uprave za notranje zadeve Krško.
Veteranom vojne za Slovenijo iz vrst Teritorialne obrambe in slovenske Policije se je zahvalila za obrambo suverene in samostojne Republike Slovenije. Ob koncu govora je ministrica Andreja Katič še dejala, da v Vladi Republike Slovenije z zavzetostjo rešujejo vse izzive, pri čemer sta jim v veliko pomoč energija in samozavest, ki ju črpajo iz velikih zmag v naši zgodovini. Pred slovesnostjo je ministrica položila venec k spomeniku žrtvam ustaškega zločina in padlim borcem.